Поврзи се со нас

Гостивар

Протест на медицинари во Гостивар: Платите ни се понижувачки, кадарот го фрла белиот мантил

Објавено

на

„Слушаме постојано во нашава земја дека бараме да се оди во Европа, а нашите плати се како во Азија, понижувачки. Ние не бараме ништо друго освен да ни се исполни тоа што го пишува во колективен договор и тоа што го предвидува законот. Минималните плати да бидат такви какви што се во сите други институции во државата. Апелирам до институциите да не сфатат сериозно“, порача претседателот на независниот синдикат на болницата во Гостивар, Џеват Салиу на денешниот протест кој се одржа претпладнево пред болничката зграда.

Медицинарите истакнаа дека сакаат „европски плати“, да им се цени трудот и одговорностите кои како здравствени работници ги имаат на работните места.

„Во однос на платите ние како медицинари сме понижени, имајќи предвид какви одговорности, какви обврски имаме кон пациентите. Еве како пример, за разлика во  приватен сектор некој што работи  да речеме маркетинг зема два пати повеќе плата, затоа и медицинари се приморани да напуштаат работно место, да фрлат белиот мантил и да си одат, да работат било каде, во маркет или бутик, а да земаат поголема плата од медицинска сестра. Затоа и бегаат, ако немаш добра плата, зошто и да работиш?“, кажа Салиу.

Независниот синдикат на болницата има 152 члена и е дел од Независниот синдикат на државната администрација.

„Бараме зголемување на платите, усогласување на платите согласно Законот за минимална плата, исплата на бенифициран стаж на местата согласно правилник за утврдување на работните места. Во здравството имаме егзодус на медицинскиот и помошно техничкиот персонал со цел да имаат поголема плата заминуваат во пореспектирани и понеодговорни работни места. Имаме проблем во неквалитетни преквалификации, а со тоа отсуство на професионалност. Бараме изедначување на бенифициран стаж на медицинската екипа во Итна помош која работи транспорт од 12/14 во 12/15.“, изјави на протестот во Гостивар, претседателот на НСДА, Горан Ристески.

Симболично на едночасовениот протетст се пуштаа песните „Бела чао“ , која низ светот е прифатена како некој вид химна на слободата, како и антологиската „Неправда“ на Лева патика.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 27 минути

Закани и напад врз сопственик на локал во Гостивар заради долгови

Гостиварпред 2 часа

Врнежи од дожд утре и во петок

Гостиварпред 4 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 5 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 7 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 7 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 8 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 9 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 10 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена