Поврзи се со нас

Гостивар

Се бара чаре за целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ во Гостивар

Објавено

на

На барање на поголема група родители на деца кои учат во основното училиште „Гоце Делчев“ во Гостивар за овозможување целодневна настава, се разгледуваат можностите да се обезбедат соодветни услови. Подготовки се прават, добра волја од надлежните има, но сепак неизвесно е кога би можело да профункционира таков тип на работа кој подразбира престој на учениците во адаптирана просторија за згрижување и пишување домашни задачи по редовната настава.

„Како родители инсистираме да се воведе целодневна настава во училиштето, крајно е неопходно. Од градинката излегуваат во пресрет и примаат одреден број деца, но тоа ни од далеку не го исполнува капацитетот, затоа и бараме во училиштето да има услови за целодневна. Имавме заеднички состанок на кој присуствуваа школската управа и надлежните во општината, добивме ветување дека ќе се оствари и се надеваме на решавање“, велат претставници на групата родители.

Училишната управа изготвила и поднела проект до локалната самоуправа за просторија за целодневна настава лоцирана во делот на холот на школскиот објект, со капацитет колку една паралелка.

„Се работи за оградување и уредување на простор од околу 60 метри квадратни и тоа би било некое да решеме првично решение, најитно, за згрижување на 25 до 26 деца. Доставивме идеен проект до општината и очекуваме позитивен одговор, да застанат финасиски зад тоа, затоа што ние како училиште немаме доволно средства, инаку инвентар и други поситни работи секако дека ќе обезбедиме“, кажа директорката на училиштето Гордана Мојсоска.

Од Секторот за образование на Општина Гостивар рекоа дека сакаат да излезат во пресрет на барањата на родителите и училиштето, но кога би почнале конкретни работи, зависи од административните процедури.

„Општината ќе издвои финансии за просторија, и ние ќе се потрудиме тоа да се реализира во што е можно побрзо време, но сепак зависи од процедурите што мора да се запазат, треба тендер да се отвора и слично. Најголема пречка е ангажирањето на кадар, ние ќе бараме од Министерството да одобри, но искуствата кажуваат дека тоа оди тешко.“, вели раководителката на Секторот за образование, Аслијан Снопче.

Трајното решение и излегување во пресрет на барањата на родителите а целодневен престој е адаптација на некогашната просторија, којашто се користеше како кујна во училиштето, за што пак се потребни поголеми финансиски средства.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена