Na ndiqni në:

Gostivari

Një gostivarase me thirrje deri te kandidatët për kryetarë: Nënshkruani deklaratë për personat me nevoja të veçanta

Botuar

  • македонски јазик

Gostivarasja Margarita Millosheska, koordinatore e Qendrës së burimeve dhe nënë e një vajzë me paralizë cerebrale, ngrenë iniciativë me të cilën kërkon mbështetje nga kandidatët për kryetarë për kushte dhe jetë dinjitoze të personave me nevoja të veçanta. Ajo bën thirrje deri te të gjithë kandidatët për kryetarë të nënshkruajnë deklaratë me të cilën obligohen se do t’a dëgjojnë zërin e komunitetit të personave me aftësi të kufizuara dhe të familjeve të tyre.

“Para fillimit të Zgjedhjeve parlamentare 2020 ju bëra thirrje të gjitha partive politike të nënshkruajnë kontratë me të cilën obligohen se do të na përmbushin kërkesat të caktuara, e mbështetur nga disa shoqata. Një pjesë e madhe e partive e nënshkruajtën kontratën. Këtë vit para Zgjedhjeve lokale, ne nga Qendra e burimeve duam t’a shfrytëzojmë momentin dhe t’ju bëjmë thirrje gjithë kandidatëve për kryetarë nga gjithë shteti të nënshkruajnë deklaratë me të cilën do të obligohen se gjatë mandatit të ri, do të na mbështesin neve prindërve, fëmijët tanë dhe personat me nevoja të veçanta, dhe do të punojnë në krijimin e politikave për mbrojtje të personave me nevoja të veçanta. Secili nga kandidatët që do të dojë ta nënshkruaj deklaratën, mund të na kontaktojë (miloseska_margarita@yahoo.com)”, thotë Millosheska.

Në deklaratë potencohet se kandidatët që do të bëhen kryetarë të ardhshëm gjatë gjashtë muajve të parë të mandatit, komuna nën udhëheqjen e tyre do të bëjë hartë të shërbimeve sociale dhe do të përgatisë plan social. Gjithashtu, gjatë vitit të parë të mandatit do të bëhet anketa dhe evidentim të të gjithë personave me aftësi të kufizuara, me theks të veçantë tek nevojat e tyre, por edhe të aftësive dhe njohurive të tyre, në drejtim të plotësimit të nevojave të tyre dhe përfshirjen e tyre, integrim dhe socializim.

“Lufta dhe shpresa për një të ardhmeje më të mirë për fëmijët tanë nuk do të ndalojë, derisa të gjallë”, porosisin nga Qendra e burimeve.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Zgjedhjet Lokale 20215 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Gostivari2 javë më parë

Tre raste të reja të konfirmuara të korona virusit në Gostivar, në shtet 344

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Zgjedhjet Lokale 20217 ditë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Gostivari1 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20215 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Gostivari6 ditë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Çfarë, ku, si?2 javë më parë

Çmime fantastike vetëm për Ju! – Fletushkë e re Ultra në Marketet Ultra

Gostivari1 javë më parë

I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

Maqedoni1 javë më parë

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!