Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Завршен митинг на ДУИ: Ќе го вратиме Гостивар на вистинскиот пат

Објавено

на

Демократската унија за интеграција ја заокружи предизборната кампања за Локалните избори вечерва со централен митинг во Гостивар, кој се одржа во спортската сала. Во своето обраќање, кандидатот за градоначалник од ДУИ, Невзат Бејта барајќи доверба од гласачите во недела рече дека Арбен Таравари и Алијанса за Албанците не исполниле ништо од ветувањата што ги дале и дека е време Гостивар да се врати на вистинскиот пат.

„Убеден сум дека ДУИ ќе има победа во сите општини, затоа што ДУИ со лидерот Ахмети, со Форумите на млади и на жени, направи огромни работи за сите граѓани. Во Гостивар, Таравари и Алијанса за Албанците не направија ништо во последните четири години од тоа што ветуваа. Остана нерешен проблемот со Русино, со кучињата скитници, со казината кои не само што не се отстранети од центарот на градот, туку ги има се‘ повеќе. Општинската администрација не е на граѓаните, туку е администрација на Алијанса. Таравари многупати рече дека е уморен и нема волја да се кандидира повторно, но еве го прави тоа заради неговата партија. Јас не се кандидирам за кариера, туку за граѓаните, за сите во Гостивар, затоа што ние сме како големо семејство. Кога одам да разговарам со луѓето, не гледам дали се од ДУИ, Алијанса, ВМРО, СДСМ, не правам разлика и ќе бидам градоначалник на сите. Во Гостивар има потреба да се работи многу. Ќе го вратиме Гостивар на вистинскиот пат.“, истакна Бејта.

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети од митингот во Гостивар побара безрезервна поддршка на изборите, оти, како што рече имаат европска агенда која го одржува животот. „Дојдов овде да апелирам и да го повикам секој граѓанин на Гостивар, да го даде гласот за ДУИ и за Невзат Бејта, бидејќи нашата агенда е европска, тоа е агенда на иднината. Нашата платформа значи здравје, кое го одржува животот, затоа поддршката нека биде безрезервна. Нашата мисија, која ја започнавме пред 20 години се уште трае и треба да продолжи. Сега имаме нова агенда, и никогаш како граѓани нема да се срамите и нема да зажалите за поддршката што ќе му ја дадете на Невзат Бејта,  бидејќи знам дека е вреден и човек од збор“, рече Ахмети.

На митингот беа претставени и кандидатите за советници од листата на ДУИ, а дел од нив имаа и свои обраќања. Пред присутните зборуваше и претседателот на партискиот огранок, Башким Хасани

„Ајде заедно, без поделби во нацијата и верата, да избереме чесен човек на чело на општината, кој со дела покажа дека може да работи за нашата општина за решавање на проблемите на граѓаните“, нагласи Хасани.

Од говорницата во Гостивар се обратија и Талат Џафери и Артан Груби.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 9 часа

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Македонијапред 11 часа

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 13 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 14 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 15 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 16 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 17 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 18 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 19 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 19 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 19 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 20 часа

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 20 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 6 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 6 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 6 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Објавено

на

Bashkimi demokratik për integrim e përmbylli fushatën parazgjedhore në Zgjedhjet lokale sonte në tubimin qendror në Gostivar, i cili u mbajt në sallën sportive. Në drejtimin e tij, kandidati për kryetar i BDI-së, Nevzat Bejta duke kërkuar besimin e votuesve të dielën tha se Arben Taravari dhe Aleanca për Shqiptarët nuk kanë përmbushur asgjë nga premtimet që i kanë dhënë dhe se është koha Gostivari të kthehet në rrugën e duhur.

“Jam i bindur se BDI do të ketë fitore në të gjitha komunat, pasi që BDI me liderin Ahmeti, me Forumet e të rinjve dhe të grave, bëra gjëra të mëdha për të gjithë qytetarët. Në Gostivar, Taravari dhe Aleanca për Shqiptarët nuk bënë asgjë në katër vitet e kaluara prej asaj që premtonin. Mbeti i pazgjidhur problemi me Rusino, me qentë endacak, me kazinot të cilat jo vetëm që nuk janë të hequra nga qendra e qytetit, por janë më shumë në numër. Administrata e komunës nuk është e qytetarëve, po është administratë e Aleancës. Taravari shumë herë tha se është i lodhur dhe se nuk ka vullnet për t’u kandiduar përsëri, por ja e bën atë për shkak të partisë së tij. Unë nuk kandidohem për karrierë, por për qytetarët, për të gjithë në Gostivar, pasi që ne jemi si një familje e madhe. Kur shkoj të bisedojë me njerëzit, nuk shoh a janë të BDI-së, Aleancës, VMRO, LSDM, nuk bëj dallim dhe do të jem kryetar i të gjithëve. Në Gostivar ka nevojë që të punohet shumë. Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur.”, theksoi Bejta.

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti në tubimin në Gostivar kërkoi mbështetje të pa rezervë në zgjedhje, pasi, siç tha kanë agjendë europiane e cila e mirëmban jetën. ” Erdha këtu të apeloj deri te çdo qytetar i Gostivarit, t’a jap votën për BDI-në dhe Nevzat Bejtën, pasi që e di që është njeri punëtor dhe i fjalës”, tha Ahmeti.

Në tubimin ishin të prezantuar edhe kandidatët për këshilltarë nga lista e BDI-së, kurse një pjesë kishin edhe drejtimet e tyre. Para të pranishmëve foli edhe kryetari i degës së partisë, Bashkim Hasani.

“Hajdeni së bashku, pa ndarje në komb dhe fe, të zgjedhim një njeri të ndershëm në krye të komunës, i cili me vepra tregoi se mund të punojë për komunën tonë për zgjidhje të problemeve të qytetarëve”, theksoi Hasani.

 

Nga foltorja në Gostivar u drejtuan edhe Talat Xhaferi dhe Artan Grubi.

 

Популарно изминативе 100 дена