Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Завршен митинг на ДУИ: Ќе го вратиме Гостивар на вистинскиот пат

Објавено

на

Демократската унија за интеграција ја заокружи предизборната кампања за Локалните избори вечерва со централен митинг во Гостивар, кој се одржа во спортската сала. Во своето обраќање, кандидатот за градоначалник од ДУИ, Невзат Бејта барајќи доверба од гласачите во недела рече дека Арбен Таравари и Алијанса за Албанците не исполниле ништо од ветувањата што ги дале и дека е време Гостивар да се врати на вистинскиот пат.

„Убеден сум дека ДУИ ќе има победа во сите општини, затоа што ДУИ со лидерот Ахмети, со Форумите на млади и на жени, направи огромни работи за сите граѓани. Во Гостивар, Таравари и Алијанса за Албанците не направија ништо во последните четири години од тоа што ветуваа. Остана нерешен проблемот со Русино, со кучињата скитници, со казината кои не само што не се отстранети од центарот на градот, туку ги има се‘ повеќе. Општинската администрација не е на граѓаните, туку е администрација на Алијанса. Таравари многупати рече дека е уморен и нема волја да се кандидира повторно, но еве го прави тоа заради неговата партија. Јас не се кандидирам за кариера, туку за граѓаните, за сите во Гостивар, затоа што ние сме како големо семејство. Кога одам да разговарам со луѓето, не гледам дали се од ДУИ, Алијанса, ВМРО, СДСМ, не правам разлика и ќе бидам градоначалник на сите. Во Гостивар има потреба да се работи многу. Ќе го вратиме Гостивар на вистинскиот пат.“, истакна Бејта.

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети од митингот во Гостивар побара безрезервна поддршка на изборите, оти, како што рече имаат европска агенда која го одржува животот. „Дојдов овде да апелирам и да го повикам секој граѓанин на Гостивар, да го даде гласот за ДУИ и за Невзат Бејта, бидејќи нашата агенда е европска, тоа е агенда на иднината. Нашата платформа значи здравје, кое го одржува животот, затоа поддршката нека биде безрезервна. Нашата мисија, која ја започнавме пред 20 години се уште трае и треба да продолжи. Сега имаме нова агенда, и никогаш како граѓани нема да се срамите и нема да зажалите за поддршката што ќе му ја дадете на Невзат Бејта,  бидејќи знам дека е вреден и човек од збор“, рече Ахмети.

На митингот беа претставени и кандидатите за советници од листата на ДУИ, а дел од нив имаа и свои обраќања. Пред присутните зборуваше и претседателот на партискиот огранок, Башким Хасани

„Ајде заедно, без поделби во нацијата и верата, да избереме чесен човек на чело на општината, кој со дела покажа дека може да работи за нашата општина за решавање на проблемите на граѓаните“, нагласи Хасани.

Од говорницата во Гостивар се обратија и Талат Џафери и Артан Груби.

 

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 2 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец пријавил уцена со фотографија на малолетната ќерка на социјални мрежи

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Објавено

на

Bashkimi demokratik për integrim e përmbylli fushatën parazgjedhore në Zgjedhjet lokale sonte në tubimin qendror në Gostivar, i cili u mbajt në sallën sportive. Në drejtimin e tij, kandidati për kryetar i BDI-së, Nevzat Bejta duke kërkuar besimin e votuesve të dielën tha se Arben Taravari dhe Aleanca për Shqiptarët nuk kanë përmbushur asgjë nga premtimet që i kanë dhënë dhe se është koha Gostivari të kthehet në rrugën e duhur.

“Jam i bindur se BDI do të ketë fitore në të gjitha komunat, pasi që BDI me liderin Ahmeti, me Forumet e të rinjve dhe të grave, bëra gjëra të mëdha për të gjithë qytetarët. Në Gostivar, Taravari dhe Aleanca për Shqiptarët nuk bënë asgjë në katër vitet e kaluara prej asaj që premtonin. Mbeti i pazgjidhur problemi me Rusino, me qentë endacak, me kazinot të cilat jo vetëm që nuk janë të hequra nga qendra e qytetit, por janë më shumë në numër. Administrata e komunës nuk është e qytetarëve, po është administratë e Aleancës. Taravari shumë herë tha se është i lodhur dhe se nuk ka vullnet për t’u kandiduar përsëri, por ja e bën atë për shkak të partisë së tij. Unë nuk kandidohem për karrierë, por për qytetarët, për të gjithë në Gostivar, pasi që ne jemi si një familje e madhe. Kur shkoj të bisedojë me njerëzit, nuk shoh a janë të BDI-së, Aleancës, VMRO, LSDM, nuk bëj dallim dhe do të jem kryetar i të gjithëve. Në Gostivar ka nevojë që të punohet shumë. Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur.”, theksoi Bejta.

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti në tubimin në Gostivar kërkoi mbështetje të pa rezervë në zgjedhje, pasi, siç tha kanë agjendë europiane e cila e mirëmban jetën. ” Erdha këtu të apeloj deri te çdo qytetar i Gostivarit, t’a jap votën për BDI-në dhe Nevzat Bejtën, pasi që e di që është njeri punëtor dhe i fjalës”, tha Ahmeti.

Në tubimin ishin të prezantuar edhe kandidatët për këshilltarë nga lista e BDI-së, kurse një pjesë kishin edhe drejtimet e tyre. Para të pranishmëve foli edhe kryetari i degës së partisë, Bashkim Hasani.

“Hajdeni së bashku, pa ndarje në komb dhe fe, të zgjedhim një njeri të ndershëm në krye të komunës, i cili me vepra tregoi se mund të punojë për komunën tonë për zgjidhje të problemeve të qytetarëve”, theksoi Hasani.

 

Nga foltorja në Gostivar u drejtuan edhe Talat Xhaferi dhe Artan Grubi.

 

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена