Поврзи се со нас

Гостивар

ВМРО-ДПМНЕ Гостивар ги обвинува СДСМ и ДУИ за грубо кршење на принципите за правично вработување во ЈЗУ Општа болница “Др. Ферид Мурад”

Објавено

на

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар, преку соопштение реагира на одлуката за вработувања на медицински персонал во општата болница во Гостивар, каде ги обвинува СДСМ и ДУИ за грубо кршење на начелото за соодветна и правична застапеност на граѓаните кои припаѓаат на сите заедници при вработување во ЈЗУ Општа болница “Др. Ферид Мурад” – Гостивар.

Соопштението на ОК ВМРО-ДПМНЕ Гостивар го пренесуваме во целост:

„Во текот на вчерашниот ден бевме сведоци на уште една сцена од серијалот “Едно општество за сите – концепт со кој СДС требаше да обезбеди демократски вредности и еднакви можности за сите” но СДС во улога на потчинет чирак на ДУИ по којзнае кој пат дозволи да се случи грубо кршење на начелото за соодветна и правична застапеност на граѓаните кои припаѓаат на сите заедници при вработувањето во ЈЗУ Општа болница “Др. Ферид Мурад” – Гостивар.

СДС како дел од владиното мнозинсто со најголем број на пратеници во истото, наместо да ја спречи оваа дискриминаторска одлука за избор на кандидати, продолжи да биде потчинет чирак на ДУИ и соучесник во истото.

Очајни и смешни се обидите на СДС преку паушални соопштенија до јавноста да бараат преиспитување на одлуката за избор на кандидати во државни институции каде што тие имаат свои претставници со право на одлучување.

СДС се со цел да го прикрие нискиот рејтинг во Гостивар и ИЕ6 на секој начин пробува да му удоволи на ДУИ за да ги земе на заедничка листа за пратеници во ИЕ 6, бидејќи СДС се свесни за поразот што ги очекува на 8-ми Мај.

Во Македонија никогаш не било полошо. Затоа е важно е да ги поразиме!

ОК ВМРО-ДПМНЕ Гостивар.“

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Вестипред 2 часа

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 2 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 3 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 5 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 6 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 7 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 9 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 10 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 21 час

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена